SUPERNOWA

Supernowa- powstający na niebie po kosmicznym wybuchu niezwykle jasny obiekt, który w krótkim czasie staje się niewidoczny. Supernowa może rodzic się na dwa sposoby:
1. w jądrze gwiazdy o dużej masie przestają zachodzić reakcje termojądrowe, więc zaczyna się ona zapadać pod własnym ciężarem;
2. na skutek przyciągnięcia mas z sąsiadującej gwiazdy przez białego karła( niewielki obiekt astronomiczny wysyłający białe światło, powstały z wypalonej gwiazdy o małej lub średniej masie).
W obu przypadkach eksplozja polega na wyrzuceniu w przestrzeń kosmiczną większości materii gwiazd. W końcu supernowa przekształca się w gwiazdę neutronową lub czarną dziurę. Eksplozje supernowych są głównym źródłem wszystkich pierwiastków nieco cięższych niż tlen oraz jednym źródłem pierwiastków ciężkich we Wszechświecie.
Gdy pod wpływem własnej grawitacji gwiazda się kurczy, jej temperatura gwałtownie rośnie. Może to spowodować zajście reakcji termojądrowych, które przekształcają węgiel i tlen w nikiel. Wydzielona w tej reakcji energia jest taka duża, że następuje rozerwanie gwiazdy, tworząca ją materia zostaje wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Istnieje też inna możliwość – wewnętrzna część gwiazdy ulega grawitacyjnemu zapadnięciu się. Dalsze warstwy gwiazdy spadając, odbijają się od rdzenia i zostają wyrzucone na zewnątrz.
23 lutego 1987 roku gwiazda supernowa SN 1987A została zarejestrowana w Obłoku Magellana. Już w kilka godzin po rozbłysku można było ją zaobserwować gołym okiem. Była pierwszą supernową w czasach współczesnych, a jej obserwacje posłużyły do sprawdzenia wielu teorii naukowych dotyczących Kosmosu.
Każda supernowa jest źródłem silnego promieniowania neutrin. Neutrina wysyłane w czasie wybuchu supernowej SN 1987A zostały zarejestrowane przez detektory Kamiokande i IMB, dając początek astronomii neutrinowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.