ANTYNOBEL

Nagrody Ig Nobla (Antynobel) to humorystyczna Nagroda Nobla, za prace naukowe, które “najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”.

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „ignoble” co znaczy „niegodziwy”, co jest przeciwieństwem angielskiego słowa „noble”, które brzmi identycznie, jak nazwisko fundatora Nagród.
Pierwsze Ig Noble zostały przyznane w 1991 roku za odkrycia, których „nie da się lub nie powinno się powtarzać”. Jednak poza trzema odkryciami z 1991 r. większość nagród dotyczy prac, które zostały rzeczywiście przeprowadzone.

1994 rok
Ig Nobel trafił do Japońskiej Agencji Meteorologicznej za siedmioletnie badania, czy trzęsienie ziemi może zostać spowodowane przez suma poruszającego ogonem.
1995 rok
Nagroda z fizyki została przyznana za szczegółową analizę oceniającą „wpływ wody na sklejalność płatków śniadaniowych”.
1996 rok
Ig Nobla dostał Brytyjczyk z uniwersytetu w Aston, który zajął się badaniem, a szczególnie próbą wytłumaczenia, dlaczego kromka chleba posmarowana masłem spada na ziemię zawsze posmarowaną stroną, a nie na odwrót.
2000 rok
Antynoble trafiły do dwóch fizyków, którzy wykorzystali magnez do tego, aby żaba mogła lewitować. „Chcemy pokazać, że nauka nie musi być nudna” – powiedział podczas odbierania nagrody jeden z fizyków.
2003 rok
W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki rolnej praca siódemki australijskich naukowców zatytułowana „Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach”.

Fizyka nie musi być nudna! 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.