GODZINA DLA ZIEMI

Godzina dla Ziemi to największa na świecie akcja na rzecz ograniczenia zmian klimatu. Trzeci już raz osoby indywidualne i władze miast na jedną godzinę zgaszą miliony świateł w symbolicznym apelu o działanie na rzecz Ziemi.
W tym roku gasimy światła w sobotę, 27 marca o 20.30.

Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2007 roku w Sydney, kiedy w ponad dwóch milionach domów na jedną godzinę zapadły ciemności.

Rok później do kampanii przyłączyło się już 100 milionów osób w 35 krajach świata, a w 2008 roku wzięło w niej udział 370 miast położonych w 14 strefach czasowych.
Jak informują organizatorzy, w ciemności pogrążyły się wówczas m.in. wodospad Niagara, więzienie Alcatras, Sears Tower w Chicago, słynna Opera w Sydney, rzymskie Koloseum oraz najwyższy budek w północno-wschodniej Azji – Seoul Tower. „Tym symbolicznym gestem zgaszenia świateł mieszkańcy miast uczestniczących w akcji dali sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem” – napisano na stronie internetowej WWF.

WWF zapowiada, że tegoroczna akcja ma pobić dotychczasowe rekordy. Swój udział potwierdziło dotąd już prawie 700 miast, w tym 37 stolic, z 78 krajów – m.in. Londyn, Pekin, Rzym, Moskwa, Los Angeles, Rio de Janeiro, Hong Kong, Dubaj, Singapur, Ateny, Buenos Aires, Toronto, Sydney, Mexico City, Istambuł, Kopenhaga, Manila, Las Vegas, Bruksela i Helsinki.

W Polsce do poprzednich edycji przyłączyły się dwa miasta – Warszawa i Poznań. Ciemności spowiły Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i Wały Starego Miasta w Warszawie oraz Teatr Wielki i Ratusz w Poznaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.