POSZUKIWANIE CZĄSTKI HIGGSA

Co decyduje o masach poszczególnych cząstek elementarnych? Co sprawia, że cząstki mają w ogóle masę? Aby rozwiązać ten problem Model Standardowy wprowadza dodatkowe pole zwane polem Higgsa, którego kwantem jest bozon Higgsa. Nazwa pochodzi od brytyjskiego fizyka Petera Higgsa, który w latach sześćdziesiątych to pole i nową cząstkę wymyślił i wprowadził do teorii. Dzięki oddziaływaniu z polem Higgsa cząstki elementarne mają nabierać masy. Inaczej elektrony, kwarki, neutrina byłyby nieważkie jak kwanty świetlnego promieniowania.
Poszukiwania tej cząstki trwały w CERN, przy pomocy akceleratora LEP, w którym przyspieszano do prędkości bliskiej prędkości światła elektrony i pozytony, żeby następnie z maksymalną energią zderzać te cząstki ze sobą. W tych kolizjach produkowane były setki innych cząstek elementarnych, które zostawiają ślady w detektorach. Wśród nich właśnie szukano nowych cząstek. Tuż przed zamknięciem LEP w 2000 roku znaleziono poszlaki wskazujące na pojawienie się bozonu Higgsa przy górnej granicy energii i intensywności wiązek tego urządzenia. Obecnie próbuje się uzyskać bozon Higgsa za pomocą Tevatronu, który znajduje się w Fermi National Accelerator Laboratory w Batavii w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie doświadczeń ustalono, że masa hipotetycznej cząstki Higgsa zawiera się między 120 a 200 masami protonu. Dopiero oddany do użytku w 2007 roku w CERN akcelerator LHC powinien przynieś ostateczne rozwiązanie. Jednak nawet jeśli LHC osiągnie zakładaną sprawność, to i tak zebranie odpowiedniej ilości danych oraz ich interpretacja zajmie co najmniej rok, a być może dwa lata.
Ale to jeszcze nie koniec. Teoria Supersymetrii, która jest rozszerzeniem Modelu Standardowego prowadza co najmniej pięć bozonów Higgsa. Do ostatecznego rozwiązania zagadki jeszcze jest więc bardzo daleko.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.