ŚNIEG I JEGO POWSTAWANIE

Śnieg to zlepki kryształków lodu powstające w wyniku bezpośredniej zmiany pary wodnej zawartej w powietrzu w lód. Zachodzi tu więc zjawisko resublimacji.
Płatki śniegu powstają w chmurach, gdzie znajduje się duże nasycenie pary wodnej. Gdy temperatura staje się ujemna i znajdzie się jakieś centrum krystalizacji na przykład drobinka kurzu lub pyłek kwiatowy i to na nim rozpoczyna się kondensacja cząsteczek wody i tworzenie kryształu (woda destylowana właśnie z powodu braku drobnych zanieczyszczeń może być w stanie ciekłym nawet w temperaturze -40°C).

Tworzące się płatki mogą mieć, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza różne kształty. Zazwyczaj są to sześcioramienne symetryczne gwiazdki. Mogą też mieć kształt płaskich sześciokątnych płytek, igiełek, słupków, krążków, a czasem nieregularnych brył.

Pokrywa śnieżna nie jest tylko sumą wszystkich spadłych śnieżynek. Tak naprawdę stanowi specyficzne ciało przyrody posiadające określone cechy i właściwości, w którym nieprzerwanie zachodzą zmiany i przeobrażenia pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. I tak np. w momencie powstawania pokrywy śnieżnej istotnym czynnikiem ją kształtującym jest temperatura. Śnieg padający w temperaturze poniżej -10°C tworzy lekką puszystą warstwę nie związaną z podłożem tzw. puch. W momencie gdy temperatura rośnie i zawiera się w przedziale -10°C do -3°C płatki śniegu zaczynają się ze sobą łączyć tworząc tzw. puch zsiadły. Natomiast przy temperaturze wyższej od -3°C kryształy śniegu łatwo się łączą zarówno ze sobą jak i z podłożem.

Pokrywa śnieżna zarówno na powierzchni jak i w głębi podlega ciągłym zmianom na skutek nieustannie zachodzących w niej procesów fizycznych. Na procesy te i czas ich występowania mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zaliczamy: temperaturę, wiatr, promieniowanie i wilgotność powietrza, natomiast do wewnętrznych: nacisk kolejnych warstw śniegu, temperaturę wewnątrz pokrywy śnieżnej. Ważnym elementem mającym wpływ na łączenie się poszczególnych kryształów jest także ich budowa morfologiczna (kształt) oraz występujące w pokrywie śnieżnej procesy sublimacji i rekrystalizacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.