GIGANTYCZNA EKSPLOZJA NA SŁOŃCU

Najsilniejsza od czterech lat eksplozja na Słońcu spowodowała w południowych Chinach zakłócenia łączności radiowej poinformowała służba meteorologiczna Chin – czytamy w serwisie breitbart.com.
Do niecodziennego wybuchu doszło dnia 15.02.2011r. Był on na tyle niezwykły, bo miał miejscu na …Słońcu! Eksplozja na tej gwieździe to największe tego typu zjawisko zanotowane od czterech lat. To z jego powodu aż dwie trzecie ziemskiego nieba rozbłysło krwawym blaskiem!

Według oceny astronomów, wczorajszy wybuch zakwalifikowano do klasy X czyli jako ten najbardziej gwałtowny. Po nim nastąpił tzw.„koronalny wyrzut masy”. Słońce wyrzuciło w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość naładowanych, rozżarzonych cząsteczek.

Skutki eksplozji odczuli mieszkańcy naszej planety. Zgodnie z przewidywaniami naukowców doszło do tzw. burzy magnetycznej, która z kolei spowodowała zakłócenia w systemach operacyjnych i satelitarnych.
O zaistniałych problemach poinformowała już stacja meteorologiczna w Chinach, gdzie przez kilka godzin nie było łączności radiowej.

Wybuch słoneczny udało się zarejestrować dzięki bliźniaczym sondom kosmicznym STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory), które zostały zaparkowane na orbicie heliocentrycznej pod koniec 2006 roku przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA.

Przez kilka godzin po wybuchu na niebie można było obserwować piękne zjawisko- zorzę polarną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.