OPONY ZIMOWE, DLACZEGO WARTO ICH UZYWAĆ?

Dlaczego warto używać opon zimowych? Dowiecie się tego czytając ten artykuł. 

1. Historia opon 
W 1839 roku Charles Goodyear wynalazł proces wulkanizacji kauczuku naturalnego
Po dodaniu siarki do żywicy kauczukowej zaobserwował jej przeistoczenie w elastyczne
ciało stałe. W ten sposób pierwszy raz uzyskano gumę. Niedługo później,
w 1845 roku Richard Thompson po raz pierwszy opatentował projekt opon – wypełnianych końskim włosiem – dla karet. Projekt ten nie znalazł uznania, lecz w roku 1888 temat został podjęty ponownie przez Johna Boyda Dunlopa, który zaproponował wypełnioną powietrzem oponę dla rowerów.Wynalazek się przebił. Dalsze wdrożenia potoczyły się szybko, a w 1895 roku bracia
Michelin zastosowali pneumatyczne opony w samochodzie Daimlera. W niedługim czasie chemia przemysłu gumowego rozwinęła się. Zjawisku temu sprzyjały przerwy w dostawach kauczuku naturalnego spowodowane szczególnie pierwszą i drugą wojną światową.Przemysł zbrojeniowy, aby przetrwać, musiał zaproponować materiały zastępcze.
W ten sposób powstały pierwsze kauczuki syntetyczne, w szczególności niemiecki kauczuk SBR stosowany do dziś jako główny materiał w oponach samochodowych. Odkrycie różnych rodzajów mieszanek kauczukowych otworzyło drogę zastosowaniom specjalistycznym, wymagającym rozmaitych własności gumy, m.in. pracujących w niskich temperaturach, jak ma to miejsce w przypadku opon zimowych. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.