AWARIA KOMPUTERA WSTRZYMAŁA MARSJAŃSKA MISJE ŁAZIKA CURIOSITY

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity – poinformowali przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Inżynierowie mają jednak nadzieję, że łazik, który na Czerwonej Planecie prowadzi analizy próbek skał, jeszcze w tym tygodniu wróci do pracy badawczej, choćby w ograniczonym zakresie. – Nie spodziewam się, aby to miało skutki długofalowe – zauważył cytowany przez Reutersa kierownik projektu, Richard Cook. Automatyczny łazik – wielkości samochodu – od sierpnia ubiegłego roku prowadzi badania w marsjańskim kraterze Gale. Do początku lutego obserwował otoczenie za pomocą kamer, stacji meteorologicznej oraz promieni lasera. Niecały miesiąc temu dokonał odwiertów w skale i pobrał próbki do analizy. W minioną środę, w trakcie badań, główny komputer stacji geologicznej zasygnalizował usterkę. Przed wstrzymaniem operacji wyniki analiz przesłano na Ziemię.    W weekend Curiosity przełączono na systemy awaryjne. W poniedziałek rozpoczęto ponowne uruchamianie uszkodzonego komputera, a technicy zdalnie prowadzą jego kontrolę. Według nich problem dotyczy pamięci flash, która mogła zostać napromieniowana. – Jeśli miałbym wskazać najbardziej prawdopodobną przyczynę, to by było to – powiedział Cook. Gdy łazik skończy badanie próbek, następnym jego zadaniem ma być podróż w kierunku góry, gdzie naukowcy spodziewają się odkryć ślady cząstek organicznych. Wyprawa z przystankami – jak się szacuje – zajmie około dziewięciu miesięcy. Całą misję przewidziano na dwa lata.

źródło : onet.pl http://wiadomosci.onet.pl/nauka/awaria-komputera-wstrzymala-marsjanska-misje-lazik,1,5436489,wiadomosc.html

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.