NOBEL Z FIZYKI – 2013

Peter Higgs i Francois Englert laureatami w dziedzinie fizyki.

bozon higgsaPeter Ware Higgs urodził się w maju 1929 roku w brytyjskim Newcastle. Po przeprowadzce rodziny do Bristolu uczył się m.in. w Cotham Grammar School. Właśnie tam zainspirował się pracami jednego z absolwentów szkoły Paula Diraca – jednego z twórców mechaniki i elektrodynamiki kwantowej. W 1946 roku ukończył prestiżową szkołę City of London School, a rok później rozpoczął studia w King’s College London. Na tej uczelni ukończył studia z fizyki i obronił doktorat. Następnie podjął pracę na Uniwersytecie w Edynburgu, a później w University College London oraz Imperial College London. W 1960 powrócił do Edynburga i aż do 1980 roku wykładał tam matematykę. Od 1980 roku jest profesorem fizyki teoretycznej na tej uczelni. Na emeryturę przeszedł w 1996 roku.

NOBEL 2013Francois Englert jest pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, który urodził się w Belgii. Naukowiec przyszedł na świat 6 listopada 1932 roku. Od 1998 roku jest emerytowanym profesorem Universite libre de Bruxelles. Współpracuje też z uniwersytetem w Tel Awiwie i Uniwersytetem Kalifornijskim.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za wyjaśnienie skąd pochodzi masa cząstek subatomowych.Nagroda wynosi 8 milionów koron szwedzkich (około 4 milionów złotych).

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.