ROK ŚWIATŁA- 2015

Trudno wyobrazić sobie życie bez światła. To ono jest odpowiedzialne za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii podtrzymującej ziemską wegetację, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach i procesorach optycznych. Jego fascynująca skomplikowana natura prowadziła do rewolucyjnych odkryć, takich jak:

  • Opisanie zasad optyki przez Ibn Al Haythema w 1015 r.
  • Przedstawienie falowej natury światła przez Fresnela w 1815 r.

  • Opis fal elektromagnetycznych przez Maxwella w 1865 r.
  • Stworzenie szczególnej teorii względności przez Alberta Einsteina w 1915 r. – opisującej światło w czasie i przestrzeni
  • Odkrycie mikrofalowego tła kosmicznego przez Charlesa Kao w 1965 r

Działacze z Rosji, Meksyku, Nowej Zelandii i Ghany zaproponowali w 2012 roku, aby rok 2015 został Międzynarodowym Rokiem Światła. Do ich inicjatywy dołączyło się kolejne 28 państw. Nie ma jednak wśród nich Polski.

Międzynarodowy Rok Światła 2015 ma skupić się na zagadnieniach związanych z medycyną, komunikacją, ekonomią, środowiskiem czy społeczeństwem. Jednym z głównych założeń w statucie programu jest walka z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Dokument ten zwraca uwagę na to, że dbając o ciemne niebo i astronomię, dbamy również o redukcję zużywanej energii i tym samym mniej zanieczyszczone środowisko.

Organizatorzy Międzynarodowego Roku Światła chcą skupić się w swoich działaniach na:

  • Promocji naukowego podejścia do światła, badania zjawisk z nim związanych, co daje podwaliny do tworzenia nowoczesnych technologii opartych na świetle.
  • Promocji tworzenia technologii związanych ze światłem, mając za wzór wynalazki takie jak światłowody, czy płyty kompaktowe.
  • Dbaniu o naturę, w szczególności przez zwiększanie świadomości ludzi dot. problemu zanieczyszczenia światłem, co przekłada się również na większe zużycie energii i zanieczyszczenie pochodzące z jej produkcji.
  • Zwracaniu uwagi na kulturowe aspekty związane ze światłem, opisywanie jak światło jest związane ze sztuką i ludzkim życiem.
  • Do współpracy przy Międzynarodowym Roku Światła 2015 zgłosiło się ponad 100 instytucji z 85 krajów z Europejskim Stowarzyszeniem Fizycznym na czele. Organizacje te pracują od 2010 roku, aby w roku 2015 podjąć skoordynowane działania

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.