Z GŁOWĄ W GWIAZDACH

z_glowa_w_gwiazdachOto lista tego, czego nie wolno Wam przegapić w roku 2015!

1) Styczeń: Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)
Kolejna kometa odkryta przez australijskiego astronoma-amatora Terrego Lovejoya. Zawitała w okolice Słońca po raz pierwszy i ostatni. Najbliżej Ziemi znajdzie się 7 stycznia. Już teraz dobrze ją widać przez lornetkę bardzo blisko Oriona. Za kilka dni być może stanie się widoczna gołym okiem. O komecie więcej już za chwilę na „Z głową w gwiazdach”

2) Luty – Grudzień: Zakrycia Aldebarana
Po 17 latach przerwy wraca seria zakryć najjaśniejszej gwiazdy Byka (Aldebaran) przez Księżyc. Pierwsze zakrycie już 26 lutego tuż przed północą, ostanie 23 grudnia. Zakrycia będą doskonale widoczne gołym okiem co jest rzadkością. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. zakrycie brzegowe widoczne z okolic Suwałk i Augustowa 21 kwietnia. Jak dla mnie to największy hit obserwacyjny 2015 roku!

 

3) 20 marca: Częściowe zaćmienie Słońca
W końcu! Po 4 latach przerwy nad Polska znowu przygaśnie Słońca! W pierwszy dzień astronomicznej wiosny tuż przed południem dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca o fazie od 0,6 (okolice Przemyśla) do 0,8 (Świnoujście). Będzie ono efektem całkowitego zaćmienia do którego dojdzie na dalekiej północy Europy (północny Atlantyk, Morze Północne i Morze Norweskie).

4) 14 lipca: Przelot New Horizons obok Plutona
Po raz pierwszy w historii będziemy mogli zobaczyć ex-planetę Plutona z bliska! Wszystko za sprawą najszybszej w historii sondy New Horizons która doleciała tam w zaledwie 8 lat! Co ciekawe wystartowała jeszcze gdy Pluton był planetą

5) 12 sierpnia: Perseidy przy nowiu Księżyca
Najfajniejsze doroczne wydarzenie social-astro. Tysiące osób zadrą głowę do góry by zobaczyć piękny „deszcz spadających gwiazd”. W tym roku warunki obserwacyjne roju Perseidów będą idealne – Księżyc będzie tuż przed nowiem i praktycznie nie będzie przeszkadzał w obserwacjach!

6) 28 września: Całkowite zaćmienie Księżyca
Po 4 latach przerwy z Polski zobaczymy całkowite zaćmienie Księżyca. Nasz naturalny satelita skryje się w cieniu Ziemi i przybierze krwisto czerwoną barwę kilka godzin przed wschodem Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem. Malownicze widoki gwarantowane, a wstający dzień spisany na straty

 

(tekst z foton.pl)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.